Baltic states a Estonsko (11.-15.5.)

Předposlední z velkých výletů. Okružní jízda přes Tampere, Rigu, Vilnius, Tallinn a Helsinki zpět do Turku. Jednou letadlem, pak autobusem, trajektem, a pak vlakem. Jediné co tedy na seznamu chybí je vrtulník. Tím je možné letět z Helsinek do Talinnu za 18 minut za pouhých 89€. No neberte to. Tak jsem si to odpustil. Následuje pár fotek z jednotlivých měst.

Tampere

Továrna, komín nebo panelák, kam se podíváte. Ovšem má to styl. Alespoň na jaře vypadá Tampere velmi dobře. Hned u velkého jezera, které vypadá spíš jako moře. První a poslední atrakcí tu je vyhlídková věž. Má 120 metrů a výtah vás nahoru vyveze za 20 vteřin (a 5€ k tomu). V nejvyšším patře je restaurant, který se plynule otáčí dokola, aby hosti viděli celé město, a číšníci aby se nenudili.

Fontána
Nová zástavba pro místní zbohatlíky
Výhled na Tampere z toweru
Tower
Kanál je v noci pěkně osvětlený
Kavárna
Moderní umění vs. historické památky
Raynairem do Rigy

Riga

Riga dost připomíná Prahu. Mají tu stejně pokaděné chodníky, zákoutí, kam by ani domorodec nevlezl, a pěkné centrum. Tramvaje jsou z Čech, takže stejně vypadají a vyluzují stejné zvuky. Lotyšsko má na první dojem šílenej jazyk, takovou mixáž finštiny, ruštiny a turečtiny. Ale díky velkému zastoupení Rusů se tu Slovan s trochou snahy a štěstí domluví.

Historické centrum
Náměstí
Tři bratři
Muzeum (německé,ruské) okupace Lotyšska
Pouliční umění
Siesta
Netradiční pohled
Park

Vilnius

Litva je možná ještě pražtější než Lotyšsko. Jazyk je sice méně srozumitelný, ale díky dlouholetém spojenís Polskem tu mají hodně věcí přeložených do polštiny. Ve Vilniusu opět jezdí české tramvaje a trolejbusy, takže se cítíte jako doma. Ceny jsou taky jako doma, což dává možnost si to pořádně užít. Pokud ovšem neprší tak jako nám. Nakonec se ale udělalo pěkně, takže jsme omrkli hrad, najedli se v mense místní univerzity, a náhledli do několika kostelů. Koncentrace kostelů na kilometr čtvereční je tu asi nejvyšší v Evropě.

Kostel
Vilnius by night
Studovna místní univerzity
Neobvyklá výzdoba, která zázrakem přežila komunismus
Cathedral square
Hradní věž. Výhled stojí opravdu za to
Vilnius shora (a já zepředu)
Nejstarší kostel po totální přestavbě

Tallinn

Severské město, a v centru i severské ceny. Ovšem alkohol je tu kapánek levnější, a tak sem jezdí houfy Finů a kupují všechno co teče. Opět krásné centrum, především brzo ráno, když Japonci ještě spí. Silná ruská menšina, skoro zázrak narazit v centru na Estonce.

První pohled po příjezdu trajektem
Ortodoxní kostel
Old town
Zachované opevnění města
Jaro
Zaplněné Radniční náměstí
Odpolední zastávka
Tallinn z trajektu do Helsinek