Lapland (9.-16.4.)

Tak, a máme tu konečně fotky z Laponska. Výběr nebyl jednoduchý, materiálu bylo hodně, kvalitní skoro žádný. Rozdělil jsem to do několika skupin kvůli přehlednosti. První fotky se týkají naší chaty, kterou jsme si pronajali. Kompletně roubená, s kuchyní, myčkou, televizí, krbem a saunou. Takže mnohem pohodlnější než koleje ve Student Village ;-). Umístění v národním parku Pyhä-Luosto nedaleko Kemijärvi.

Chata je dvoupodlažní
Kuchyň
Dobré bydlo
Stravování je organizované
Chata zvenčí
Hän

Skútry

Snowmobiles jsou hodně velká zábava. Zvlášť když jsou kolem k dispozici kilometry liduprázdných plání a lesů. Tyhle mašiny umí i rychlosti kolem 180km/h, ale v praxi je i 60km/h víc než dost. Dál tu máme pár fotek z vrcholu jedné z nejvyšších hor v okolí - Kultakero - neuvěřitelných 500m nad mořem.

Národní park Pyhä-Luosto
Strašáci
Sněžné skútry
Jörg
Alex
Pohled řidiče
Na vrcholu Kultakero
Jezero Pyhäjärvi
Zasněžené vršky

Husky

Co by to bylo za Lapland bez reindeera a husky spřežení. Narazit na soba ve volné přírodě je tu složitější než byste mysleli. Zato v místním supermarketu je poron liha třikrát levnější než v Turku. No neberte to, pouhých 11€ za kilo.

Husky & Reindeerpark
Sobi
Cihly masa pro psy
Přípravy na start
Jörg & Sonja
Husky
Správce se štěnětem
Jörg
Čajíček

Lyžování a další radosti

Lyže, běžky, sněžnice, to všechno se tu užije bez problémů i v dubnu. I v místním ski arealu je high season označena až do konce dubna. Při svých výpravách Lukáš s Alexem objevili pěkné přístřešky pro běžkaře, tak jsme jej využili na mmenší opejkací slavnost. Sauna samozřejmě nesmí chybět.

Sonja
AndrejewSki
Jorg
Marius
Fernanda poprvé na běžkách
Barbeque
Makkara
Noční krajina
Běžecká trať v noci
Sauna
Sauna
Sauna

Pařby

A co s načatým večerem, že? Ještě, že tu na jaře nejsou noci tak dlouhé. Nepařili jsme ovšem každý den, to by nás pak Lukáš ráno nevzbudil. A čas je tu zatraceně drahý. Navšívit nás přijela Kateřina, Lukášova spolužačka ze střední (nebo ze základky?), která shodou okolností studuje v Rovaniemi.

Rampouchy
Stavba Ice Baru
<no comment>
Opalování
Kippis! (s Kateřinou)
Ice Bar
Party
Party
Party

Rovaniemi

Při zpáteční cestě přes Rovaniemi jsme se zastavili v největším místním gift shopu. Někteří ho nazývají Santa Claus Village. Na druhou stranu, i Santa si na ty dárky musí nějak vydělat, že? Zbylá fota jsou z Arktika, muzea o Laponsku.

Santa Claus village
Polární kruh
Rozcestník
Pošta
Arktikum muzeum
Exponáty
Exponáty
Exponáty
Exponáty

Jestli jste čekali, že uvidíte polární záři - tak to my jsme čekali taky. Celý týden jsme čekali, a vono h....